شناسایی ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار است

شناسایی ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار است

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: شرکت‌های دانش بنیان مستقر در مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل بالایی برخوردار هستند و تا به امروز بسیاری از محصولات تجاری سازی شده و به مرحله صنعتی و نیمه صنعتی رسیده است.
دهقانی فیروزآبادی از شناسایی ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان مراکز رشد سطح یک و دو در معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی خبرداد و گفت: متاسفانه تا به امروز نه تنها افکارعمومی و آحاد جامعه، بلکه خود مدیران دانشگاه آزاد اسلامی نیز به طور کامل در جریان ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان و واحد‌های فناور کارامد قرار ندارند و این کار در قالب گفتگو با مدیران این شرکت‌ها در راستای ارزیابی ظرفیت‌ها و اقدامات صورت گرفته در شرکت‌های دانش بنیان در حال انجام است.

وی شناسایی ظرفیت‌های دانشگاه آزاد و معرفی آن را به افکارعمومی بسیار مهم و اساسی دانست و گفت: استفاده از ابزار رسانه برای بهره گیری از این ظرفیت‌ها ضروری است و تاکنون در بخش روابط عمومی و رسانه معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری اقداماتی از این دست در دستور کار قرار گرفته است. پرونده‌هایی با محوریت گفتگو با مدیران و روسای مراکز رشد و سرا‌های نوآوری بسته شده و در حال حاضر نیز پرونده‌ای با هدف رونمایی از اقدامات شرکت‌های دانش بنیان در حال تدوین است که این موضوعات برآیندی درست‌تر از ظرفیت‌های دانشگاه به مخاطبین و مدیران دانشگاه ارائه خواهد کرد.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی بر لزوم هم افزایی و تشریک مساعی میان شرکت‌های دانش بنیان تحت حمایت مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد و افزود: یکی از آفت‌های عدم آشنایی کامل از اقدامات شرکت‌های دانش بنیان در زیست بوم فناوری دانشگاه آزاد اسلامی بهره گیری کم از ظرفیت‌های موجود برای پیشبرد گفتمان حل مساله در جامعه و کشور است. شرکت‌هایی که برنامه‌ها و راهبردهایشان به هم نزدیک است می‌توانند برای جهش در پیشرفت و توسعه فعالیت هایشان همچون کاتالیزور یکدیگر را پوشش دهند که این مهم از طریق معرفی این شرکت‌ها از طریق ابزار رسانه کاملا در دسترس است.

معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه افزود: گزارش اولیه از ماحصل گفتگو‌های شکل گرفته با مدیران شرکت‌های دانش بنیان حاکی از این است اقدامات بسیار بزرگی در شرکت‌های دانش بنیان رخ داده و یا در حال تحقق است. ابتدایی‌ترین و بدیهی‌ترین نکته برای حمایت از این شرکت‌ها که به نوعی جزو خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می‌شوند، استفاده دانشگاه آزاد از ظرفیت‌های این شرکت‌ها است.

وی ادامه داد: این مهم می‌تواند در یک میدان برد – برد محقق شود. به نحوی که دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند نیاز‌های خود را در حوزه‌های مختلف و گوناگون از دستاورد‌ها و ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان تحت حمایت خود با هزینه‌هایی به مراتب کمتر از آنچه تاکنون مصروف کرده برطرف نماید. حتی می‌توان این دستاورد‌ها را با برخی محصولات خارجی درجه چندم که با هزینه‌های گزاف و غیراقعی پای خود را به واحد‌های مختلف دانشگاه باز کرده جایگزین کرد. از سوی دیگر، تحقق این مهم یک فرصت بسیار مناسب جهت اعتباربخشی و سرمایه آفرینی برای شرکت‌های دانش بنیان خواهد بود.

دهقانی فیروزآبادی لزوم اعتباربخشی به شرکت‌های دانش بنیان و معرفی آن‌ها به بخش‌های مرتبط در حوزه فناوری و صنعت با بهره گیری از برند دانشگاه آزاد اسلامی را یادآور شد و تصریح کرد: معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی تلاش خود را بر آماده سازی مسیر تولید ثروت از مسیر علم و فناوری متمرکز کرده و این معاونت ثابت کرده که این تنها یک شعار نیست. مهیا کردن بستر‌های عینی برای فعالیت‌های فناورانه دانشجویان و اعضای هیئت علمی، ایجاد سرا‌های نوآوری و آیین نامه‌های مرتبط با حوزه‌های مذکور و همچنین تدوین آیین‌نامه اجرایی مراکز خدمات و شبکه‌های آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی موید این نکته است.
دهقانی فیروزآبادی در پایان گفت: در اردیبهشت یا خرداد سال آینده، رویداد ملی گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی برگزار خواهد شد که صد‌ها شرکت، فناور، هسته فناور، ایده پرداز، گروه پژوهشی از زیست بوم فناوری دانشگاه آزاد گرد هم جمع خواهند آمد تا ما برای اولین بار کل خانواده فناوری و نوآوری دانشگاه را در یک جا و جمع گردهم آورده باشیم. یکی از اهداف اصلی این رویداد، شناسایی ظرفیت‌ها و آشنایی اعضای خانواده با یکدیگر است تا با هم افزایی میان آن‌ها و همچنین سرمایه گذاران، دانشگاه‌های دولتی، شرکت‌ها خصوصی و دولتی فرآیند ورود به بازار و تولید محصول مورد نیاز جامعه و کشور را به شکل سازماندهی شده، قابل ارزیابی و هدفمند پیش ببریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *